Yazılar

NEZİH UZEL

Mustafa HOLAT

1 Mayıs 2012, saat 23.32, “Ağabeyimiz hocamız Ali Nezih Uzel, Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 3 Mayıs 2012 Perşembe günü Üsküdar Bağlarbaşı Kuruçeşme Selami Ali Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek” diye telefonuma bir mesaj geldi.

Hastaydı, ama yinede beni 52 yıl evveline götürdü. Ne günler… Yurtiçi ve yurtdışı seyahatler… Sema programlarını (Mevlevî ayin-i şeriflerini) en iyi şekilde icra etmek, yapılan ayinden o kadar zevk almak, bizim ondan öğrendiğimiz tarikat adabı o kadar çoktur ki; çünkü biz çömezdik o bize en yakın olandı. Muhteşem Fransızcasıyla bütün işlerimizi hallederdi.

MEVLÂNA AŞIĞI OLAN NEZİH UZEL DE SIRLANDI


İhsan KAYSERİ

Mevlâna aşığı, tasavvuf müziğinin önde gelen isimlerinden araştırmacı- yazar gazeteci Nezih Uzel de sırlandı.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında kültür ve sanat hayatının 50. Yılını kutlayan kudümzen ve bendir ustası Nezih Uzel Bursa’nın Mudanya ilçesinde dünyaya geldi.

Uzun bir zamandan beri şeker hastalığına bağlı olarak böbrek yetmezliği sonucunda İstanbul Bağlarbaşı Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde öğle ezanlarına yakın bir zamanda hayata gözlerini kapamıştır. Nezih Uzel’in naşı 3 Mayıs 2012 Perşembe günü Üsküdar’daki Selami Ali Camii’ne getirilmiş, öğle namazının arkasından kılınan cenaze namazından sonra da Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Teslimiyet

Postnişin Mustafa HOLAT’a

‘’Teslimiyet ateşi serin ve selametli eyler’’

Şeyhinin adı her geçtiğinde yaptığı gibi kafasını öne doğru eğdi ve ardından gelen salavat-ı şerifi duyunca elini göğsünün üstüne doğru götürdü, kafasıyla beraber tüm bedenini eğdi ve Pir’in yolunda giden tüm müritler gibi ağır aksak tekrarladı.

cvddgdg